У 1870 році Роберт поступив в лондонську школу - "Charterhouse School" (Чартерхаус). Він був хорошим футбольним воротарем, але не особливо хорошим учнем. Однокласники любили його за веселу вдачу і за виняткову здатність копіювати вчителів. Під час канікул Роберт і четверо братів йшли на все літо мандрувати по Англії.
БП в навчанні зірок з неба не хапав, що і стало причиною невдачі при вступі до Оксфордського університету. Довелося думати про інші можливі перспективи, наприклад, про армію. Прийнятий тоді в Англії спосіб поповнення офіцерського складу армії передбачав серію іспитів і випробувань для претендентів. І тут Стіві показав себе в усій красі - з 718 кандидатів він став п'ятим. І так в 19 років, закінчивши школу, Роберт здав офіцерський іспит, одержав чин молодшого лейтенанта і був призначений в 13-й гусарський полк. Його військова служба проходила в Індії та Афганістані. У 26 років він став капітаном.
Отримуючи скромне жалування, Баден-Пауелл став заробляти додатково тим, що писав статті для журналів, ілюструючи їх власними малюнками.
У 1887 році Баден-Пауелл був посланий до Південної Африки, де негри чинили відчайдушний опір британським колонізаторам. Він взяв участь в придушенні повстання зулусів, ашанті і Матабеле. У своїх спогадах Баден-Пауелл потім писав, що за його раптові напади негри прозвали його "Вовком, який ніколи не спить".
У 1906 - 1908 рр.. БП ретельно вивчив твори Песталоціі, Епіктет, Тита Лівія, проаналізував досвід виховання у спартанців, племен Африки, японських самураїв, традиції британських та ірландських народів, а так само свій військовий досвід розвідника і військового, Баден-Пауелл почав працювати над книгою "Scouting for Boys "(" Розвідка для хлопчиків "). Вона була написана у формі бесід біля вогнища.
Перед тим як її видати, Баден-Пауелл вирішив перевірити свої теорії на практиці. Для цього він зібрав групу з 22 хлопчиків і провів з ними влітку 1907 року 8 днів в наметовому таборі на острові Браунси, поблизу південного узбережжя Англії.
Табір всім сподобався, і на початку 1908 року книга "Scouting for Boys" була видана.
У 1910 році Роберт Баден-Пауелл разом зі своєю сестрою Агнеса заснували окрему організацію для дівчаток - "герл-гайд", і в тому ж році король Едуард VII умовив Роберта Баден-Пауелла вийти у відставку, щоб цілком присвятити себе роботі з бойскаутами. У 1910 році у Великобританії та її колоніях було понад 123 000 бойскаутів, почалася скаутська робота в США, Голландії, Італії, Фінляндії та інших країнах, а в 1911 році скаутизму поширився майже по всіх країнах Європи.
Спалахнула незабаром Перша світова війна розділила скаутів на два ворогуючі табори. З одного боку була Німеччина і Австро-Угорщина, з іншого - Англія, Франція, Росія та їхні союзники. Скаути по обидві лінії фронту чесно виконували свій обов'язок.
Після війни Баден-Пауелл з ще більшою енергією взявся за справу зближення молоді всіх країн і примирення воюючих народів. Для цього було влаштовано в 1920 році в Лондоні перший міжнародний скаутський зліт, названий індіанським словом "джемборі", в якому взяли участь представники 32 країн. В останній день джемборі, 6 серпня 1920 року, Баден-Пауелл був обраний Головою скаутського руху всього світу - "Chief Scout of the World". Після міжнародного скаутського джемборі було створено в Лондоні Інтернаціональне бойскаутського бюро.
30 серпня 1922 Організація Російських Скаутів за кордоном, яку очолив Старший російський скаут О.І. Пантюхов, була прийнята в члени цього бюро.
Баден-Пауелл був людиною виняткової енергії. У 1922 році за скаутську діяльність йому був подарований титул баронета, а в 1929 році - титул "барон оф Гільвель" (Гільвель - Gilwell - це місце, де Баден-Пауелл організував курси для скаутських керівників).
Баден-Пауелл написав багато книг про роботу зі скаутами. Після своєї найвідомішої книги "Scouting for Boys", призначеної для керівників хлопчиків 12-16 років, він видав у 1916 році "Wolf Cubs Handbook" (керівництво для роботи з вовченятами - хлопчиками 7-11 років), а в 1922 році - " Rovering to Success "(мандрування до успіху) про роботу з юнаками старше 17 років, які у скаутській організації отримали назву" Rovers ". Це тільки три основних посібники Баден-Пауелла по скаутизму, а всього їх було значно більше.
Останнє Джамборі, в якому взяв участь БП, було в 1937 році в Голандії.
У 1937 році, коли здоров'я Баден-Пауелла похитнулося, і лікарі наказали йому повний спокій, він переселився з дружиною до Кенії (Африка). Там він прожив з жовтня 1938 року до своєї смерті 8 січня 1941, за півтора місяці до його 84-го дня народження.